Mostani alanyunk a burgonya alapú gyúrt tészták közé tartozik, melyek jellegzetes képviselői a magyar tésztaétel-kínálatnak. A burgonyás alaptészta felhasználásával köreteket, vagy épp levesbetéteket is kreálhatunk. A szilvából nem csak a pálinka isteni, hanem a gombóc is. A családunk ezt is, azt is kedveli. Nem túl gyakran az igaz, de azért bizonyos időközönként mégiscsak az asztalunkra kerül. Mindkettő. Olyankor pedig nagy vehemenciával vetjük rá magunkat, jóllehet az Indul a bakterház-féle dobálózás eddig még elmaradt…de ami késik, nem múlik szokták mondani.
Lássuk csak, hogyan is álljunk neki az alaptésztánknak. A hozzávalók 1kg burgonyához viszonyítva a következők:
- 1kg burgonya
- 25 dkg finomliszt
- 2db tojás
- Só, és egy kevés sertészsír (kb. 10 dkg)
További hozzávalók a szilvás gombóchoz:
- Kb. fél kg szilva
- Őrölt fahéj
- Kockacukor (nem szükséges, „egyszerű” kristálycukorral is dolgozhatunk)
- Zsemlemorzsa
Az alaposan megmosott burgonyánkat héjában, sós vízben megfőzzük, majd szűrés után meghámozzuk, áttörjük. Figyeljünk rá, hogy a krumpliban minél kevesebb nedvesség maradjon, mert ha ezt nem sikerül megoldanunk, akkor a tésztánk nagyon lágy, és nehezen formázható lesz. A lisztet kimérjük, hozzáadjuk a sertészsírt, és a két alapanyagunkat összemorzsoljuk. Az alaposan kihűtött, áttört burgonyára (melyet sózhatunk még, ha szükségét érezzük) ráhintjük a zsíros lisztet, ráütjük a tojásokat, és könnyedén gyors mozdulatokkal összegyúrjuk. Negyed óráig letakarva pihentetjük.
Ezután következő a teendőnk: a burgonyás tésztát bőséges alá és fölé lisztezéssel, nyújtófa segítségével fél centi vastagságúra nyújtjuk. Éles késsel 6-8 centis négyzeteket vágunk. A szilvákat kimagozzuk, majd a magok helyére egy db kockacukrot rakunk. Ezek után egy kevés zsemlemorzsával összekevert fahéjba forgatjuk a szilvákat, és a tésztakockáinkra helyezzük. Nem maradt más hátra, minthogy –esetleg enyhén lisztezett kézzel- szép gombócokat formázzunk, és sós forrásban lévő vízbe főni tegyük őket. Vigyázzunk arra, hogy a víz ne forrjon túl intenzíven. Ha a gombócok feljönnek a felszínre, még pár percig hagyjuk főni őket, ezek után vegyük ki. Kevés vajon pirítsunk zsemlemorzsát, majd ebbe hempergessük bele a "Gombóc Artúrjainkat". Fahéjas porcukorral meghintve már tálalhatjuk is.
Ha kísérletezni támad kedvünk, akkor különböző fűszerek (őrölt bors, gyömbér, vagy finomra vágott tárkony) segítségével, valamint különböző alapanyagok (pl. apró kockára vágott szalonna, gépsonka, reszelt sárgarépa, apró kockára pirított gomba) hozzáadásával íncsiklandozó levesbetéteket és köreteket gyárthatunk a burgonyás tésztánkból.
Olcsó, és viszonylag egyszerű desszert, a gyerekek általában odavannak érte! Na meg én, már nem annyira gyerekfejjel is… de ezzel vagyunk így páran.
Jó étvágyat hozzá!
Ti mondtátok